Најава од Бектеши: Утре ќе биде поништена лиценцата за туристичка дејност на „Беса транс“

Министерот за економија, Крешник Бектеши на денешната прес-конференција информираше дека утре ќе биде поништена лиценцата за туристичка дејност на туристичката агенција „Беса транс“, со чиј автобус...

Трет ден на жалост во Македонија: Идентификацијата на жртвите ќе заврши за најмалку седум дена, одземена лиценцата на „Беса транс“

Идентификацијата на 45-те загинати во завчерашната тешка сообраќајна несреќа ќе се прави по земање на биолошки материјал од роднините на жртвите. Целата процедура се очекува да...

„Под мраз“ на 60 дена: Кинески „Чајна Телеком“ остана без лиценца за работа во САД

Американската регулаторна управа за комуникации ја одзеде дозволата за работа на „Чајна Телеком“ во САД поради загриженост за националната безбедност. Одлуката на американската Федерална комисија за...

Привремена забрана за „Трансверзалец“, одземена лиценцата на водичот

Федерацијата на планински спортови му ја одзема лиценцата на водичот Зоран Костадиновски од „Трансверзалец“ и забрани организирање планински тури на планини повисоки од 2.000 метри до 21 март по трагедијата на Кајмакчалан во која загинаа Калина Велевска и Александар Миновски