Бундеслига: Хофенхајм го искрши голот на Мајнц и не победи

Домашните трипати погодуваа во статива и еднаш во пречка, но на крајот мораа да се задоволат само со реми (1:1), нивно шесто во низа по дуелите со Херта (3:3), со Шалке (1:1), со Волфсбург (2:2), со Борусија Менхенгладбах (0:0) и со Вердер (1:1)