Серија А: Рома победи во 94 минута, Хамшик израмни рекорд на Марадона

Единствениот гол на „Олимпико“ за триумф на „волчицата“ над Калјари го постигна Федерико Фацио во четвртата минута од судиското надополнување на времето. Наполитанците се нови лидери на табелата по победата над Торино со 3:1 и поразот на Интер од Удинезе со 1:3. Словачкиот репрезентативец го постигна својот 115 погодок за тимот од „Сан Паоло“ и се израмни со легендарниот Аргентинец