Подготвуваат мега понуда: Баерн М. ќе издвои 120 милиони евра за Асенсио

На Шпанецот во Минхен се гледа како наследник на Рибери и Робен кои, според најавите, ја играат последната полусезона за Баварците. Фудбалерот изрази желба за разделба со „кралскиот клуб“ доколку не дојде до промена на статусот што моментно го има или, пак, да дојде до смена на Солари

Фудбал: Асенсио е петти играч со хет-трик на младинските ЕП

Ефект каков што имаше офанзивниот играч за врска на мадридски Реал против Македонија во Гдиња во минатото забележаа и Гркот Арис Карасавиди против Холандија на ЕП 1988, Швеѓанецот Маркус Берг против Белорусија на ЕП 2009, Шпанецот Тиаго Алкантара против Италија на ЕП 2013 и Чехот Јан Климент против Србија на ЕП 2015