(Видео) Цената на струјата за домаќинствата скокна за 7,4 проценти, објави РКЕ

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимоски во моментов држи прес -конференција на која ги објави новите цени на електричната енергија кои ќе важат од...

Домаќинствата од 1 јули ќе плаќаат до 15 посто пониски сметки за струја, тврди Бислимоски од РКЕ

Кој троши помаку, ќе плаќа помалку, кој троши повеќе ќе троши повеќе – порача денес претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимоски, во пресрет на...

Немаме однос кон водата како ресурс, загубите достигнуваат и до 60 отсто, вели Бислимоски

Четири регулаторни тела од регионот меѓу кои Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Северна Македонија, Албанија, Косово и Црна Гора како и Асоцијацијата на...

Потрошувачите кои имаат послабо парно греење или студени радијатори треба да добијат пониски сметки

Регулаторната комисија за енергетика побара од Скопје Север при изработка на фактурите за месец јануари да не се земат во предвид деновите кога немало испорака на...

Бислимоски: Додека не направиме анализи, нема да лицитираме со цената на електричната енергија по 1 јануари

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) Марко Бислимоски порачува дека како регулатор нема да лицитираат со цената на електричната енергија што ќе...

Бислимоски: Денес е Марко, утре Петко, Станко, напаѓачот треба да се извини на РКЕ, а не на мене

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимоски сè уште се консултира со своите адвокати дали да поднесе приватна тужба против лицето кое физички го нападна...

МВР поднесе кривична пријава за насилство против Аријанит Џафери, признал дека го нападнал Бислимоски

За ова дело, насилство, одредбите од членот 386 од Кривичниот законик  предвидуваат казна затвор од три месеци до три години. Синоќешниот напад врз претседателот на РКЕ,...