Србија го доби шестиот кошаркар во НБА лигата: Марко Гудуриќ потпиша за Мемфис

Српскиот репрезентативец се обврза на повеќегодишна верност кон „гризлите“, а покрај него на кошаркарските паркети во САД ќе играат и сонародниците Никола Јокиќ во Денвер, Богдан Богдановиќ и Немања Бјелица во Сакраменто, Бобан Марјановиќ во Далас и Ален Смаилагиќ во Голден Стејт

Антиќ доби нов соиграч од Ц. звезда: Фенербахче го потврди Гудуриќ

Турскиот клуб не соопшти детаљи за ангажман на младиот српски кошаркар и репрезентативец што, сепак, ги откри Небојша Човиќ, претседател на „црвено-белите“. Според него, белграѓани ќе добијат еден милион евра плус 20 отсто од наредниот трансфер