Прв постоизборен договор: ДПА ја прифати понудата на СДСМ да биде дел од новата влада

Ова е епилог од вчерашната средба во Клубот на пратениците меѓу лидерите на двете партии - Зоран Заев и Мендух Тачи. На средбата присуствувале и Радмила Шекеринска и Оливер Спасовски од СДСМ и Азем Садики од ДПА, кој е градоначалник на Студеничани

Провокација, уцена или пазарење од Тачи: Ако има Влада без Албанци, може да има и војна

Лидерот на Демократската партија на Албанците (ДПА) во дел вечерашното гостување на ТВ 21 се осврна и на ДУИ за која рече дека се прикажува како интегративна партија, а всушност е националистичка. Ахмети го нарече провокатор

Тачи со два услова за коалиција: Да бидам единствен вицепремиер и ДУИ надвор од Влада

Демократската партија на Албанците (ДПА) и досега беше дел од владиниот кабинет преку поранешниот пратеник Бардиљ Даути кој ја извршуваше функцијата министер без ресор за странски инвестиции

Апелација укина пресуда за екс шефот на УБК: Мијалков ќе исплива од „Титаник“?

Неофицијално причина за одлуката на Апелацискиот суд се суштествени повреди на постапката на Основниот кривечен суд. Портпаролот на скопска апелација, Сафет Кадриу, вели дека одлуката е донесена, но не е напишана и најави дека до крај на неделата ќе излезат со официјално соопштение

Седми Конгрес на ДПА: Мендух Тачи реизбран за претседател

Старо-новиот водач на партијата пред присутните делегати истакна дека политичкиот субјект на чие чело останува во наредниот период ќе се залага за имплементација на Договорот за името со Грција кој, како што рече, е основен услов за Македонија да се интензивира во евроатлантските интеграции.