Скандираа „слобода, слобода“: Марш на Белгијците против владините мерки за новиот бран на пандемијата

Илјадници Белгијци денеска маршираа низ Брисел во знак на протест против владините ограничувања за ширење на новиот бран на пандемијата.  Извикувајќи „слобода, слобода“, луѓето протестираа пред...

Италија со построги мерки против ковид-19: Сертификат за метро, за автобус и за меѓуградски превоз

Во Италија од денеска стапија во сила построги мерки против коронавирусот со кои невакцинираните лица ќе бидат исклучени од многу јавни активности и нема да можат...

Владата со барање до КЗБ: Приложете дополнителни анализи за предложените ковид-мерки и како да се поттикне вакцинацијата

Владата бара од Комисијата за заразни болести (КЗБ) дополнителни анализи и компаративни студии за предложените мерки, но и предлози за дополнителни мерки за поттик за масовна...

Продолжува неизвесноста за невакцинираните: Кој ќе плаќа за ковид-тестови, компаниите или лицата?

Продолжува неизвесноста за вработените кои сè уште не се вакцинирани против ковид-19. Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) е против барањето за тестирање на невакцинираните работници...

Милановиќ за локдаунот во Австрија: „Ужас и катастрофа“, попаметни сме од Австријците

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ вели дека затворањето во Австрија е „ужас и катастрофа“ и дека Хрватска е попаметна од Австријците. Милановиќ пред медиумите ја коментираше и...

Хрвати во Австрија за првите денови под мерките за невакцинирани: Се чувствуваме како криминалци, во јавен превоз можеме, на пазар не

Со 65% вакцинирани граѓани, Австрија дефинитивно не е на дното на светската скала за вакцинација, но сепак е првата земја која воведе ригорозни мерки за невакцинираните....