Пет години од падот кај Гренобл: Шумахер и натаму е топ тајна за светскиот спорт

На денешен ден (29 декември) во 2013 година, најуспешниот пилот во историјата на Формула 1 имаше пад за време на рекреативно скијање на француските Алпи. Ниту заштитната капа што ја носеше не му помогна да избегне тешки повреди на главата при ударот во карпа.

Аукција во „Сотби“: Болидот на Шумахер продаден за 7,5 милиони долари

Со машината со ознака „Ф2001“, германскиот пилот го архивира петтиот триумф низ улиците на Монте Карло во 2001 година што беше и последен на . Сезоната ја заврши со вкупно девет победи што на крајот му ја донесоа и четвртата од вкупно седумте шампионски титули во „летечкиот циркус“

Формула 1: Француското гранпри се враќа во календарот во 2018 година

Трката ќе се вози на „Пол Рикар“ во близина на Марсеј, патека што последен пат беше домаќин во 1990 година. Последен што триумфира за ГН на Франција беше Фелипе Маса. Михаел Шумахер е рекордер со осум триумфи