Ципрас го обвини Мицотакис за одолговлекување на ратификацијата на трите меморандуми со Р.Северна Македонија

-Мицотакис не се охрабрува да ги донесе за ратификација во Парламентот трите меморандуми со Северна Македонија, бидејќи се плаши да не ја загуби пратеничката група, рече...

Мицотакис оптимист за текот на грчката економија, уште еднаш ја отфрли можноста за предвремени избори

Оптимизам за текот на грчката економија и зголемен раст до крајот на годинава, убеденост дека Владата ќе го исцрпи четиригодишниот мандат, уверување дека земјата нема одново...

Мицотакис: Ако биде ратификуван Договорот ќе го почитувам како обврска

Лидерот на грчката опозициска Нова Демократија, Кирјакос Мицотакис смета дека референдумот во северниот сосед ќе успее, но нагласува дека признавањето на македонската нација и македонскиот јазик...