Ботас по победата во квалификациите за ГН на Италија: Сега сум потполно смирен кога знам дека мојата иднина е одредена

Пилотот на Мерцедес Валтери Ботас ги сумираше квалификациските резултати за Формула 1 трката за Големата награда на Италија, во која успеа да го заземе првото место....

Расел од следната сезона во Мерцедес

Британскиот возач во Формула 1, Џорџ Расел го напушта тимот на Вилијамс на крајот од сезоната, откако потпишал договор со екипата на Мерцедес, пренесуваат денеска британските...

Хамилтон по победата во Монца: Свирежите на навивачите ме мотивираа

Британскиот пилот во болидот на Мерцедес ја расипа планираната забава на Ферари и триумфира во ГН на Италија. Второто место го освои Кими Раиконен, на подиумот се искаќи и Валтери Ботас. Наредната трка во Формула 1 шампионатот ќе се вози за ГН на Сингапур на 16 септември