Русија лансира крстосувачка ракета од Јапонското Море: „Калибар“ погоди цел на над 1.000 километри

Руска подморница успешно ја лансираше крстосувачка ракета „Калибар“ од Јапонското Море кон цел оддалечена повеќе од 1.000 километри, која се наоѓа на руски полигон на копно....

Се сруши авион на американската морнарица

Транспортен авион на американската морнарица со 11 членови на екипажот се сруши во водите близу јапонскиот остров Окинава додека се движел кон платформата „Роналд Реган“, соопштија...