МПЦ-ОА го пречека задоцнетиот руски воз полн со бајки за мали деца

ЗОРАН БОЈАРОВСКИ Зошто Македонската православна црква – Охридска Архиепископија (МПЦ-ОА) го прими митрополитот Антониј, свештеник од највисокиот круг архијереи на Руската православна црква (РПЦ), најблизок соработник...

(Колумна)Отворен Црковен Балкан е геополитички пораз на политиката на Путин и Руската Православна Црква

После 12 Јуни почнува финалната битка за признавање од Вселенската Патријаршија на целосната автокефалија на Охридската Архиепископија, за што е потребна посебна стратегија на црковната дипломатија,...

Пендаровски и Џафери на божиќен ручек кај г.г. Стефан

Претседателот на државата, Стево Пендаровски и собранискиот спикер Талат Џафери попладнево присуствуваа на традиционалниот божиќен ручек во МПЦ-ОА.  Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија,...

Христос се роди, навистина се роди: Православните христијани денеска го слават Божик

Православните христијани во земјава денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат божикни литургии. Централното одбележување е во Соборниот...

Ниту е нешто ново, ниту загрижувачко – Синод на МПЦ-ОА по изјавата на викарниот епископ на СПЦ, Антониј за можен раскол на Фанар

Синодот на МПЦ-ОА не е вознемирен и не сака да ја коментира изјавата на викарот на патријархот на Српската православна Црква Порфириј, моравичкиот епископ Антониј дека...

Отец Партениј е едногласно избран за нов епископ на МПЦ-ОА

Игуменот на Бигорскиот манастир беше предложен за нов епископ од неговиот надлежен архиереј, Митрополитот дебарско-кичевски Тимотеј, а едногласно потврден од сите членови на Синодот на МПЦ-ОА. Неговата хиротонија е закажана за 12 јули годинава, на празникот на светите апостоли Петар и Павле, во храмот „Света Софија“ во Охрид

МПЦ-ОА: Литургискиот богослужбен живот да се прилагоди на вонредната ситуација

Светиот Архиерејски Синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ–ОА) во пресрет на најголемиот христијански празник Велигден, денеска упати нов повик до парохиското свештенство,...