Осомничени двајца управители на кумановска фирма и адвокат за злоупотреби и соизвршителство

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до скопското обвинителство поднесе кривична пријава против три лица за злоупотреба на службената положба и овластување и за...

Четири автобуси и две патнички возила вршеле нелегален меѓународен превоз на патници

При контрола на граничен премин, фатени превозници кои вршеле превоз без документација.  На 19.02.2022, од страна на полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин Табановце...

(ВИДЕО) Спасувачка мисија во Галичник – со хеликоптер извлечено изнемоштено лице

Болно, изнемоштено лице утрово со хеликоптер било евакуирано од селото Галичник и пренесено во ГОБ „8 Септември“. Акцијата била изведена од Специјалната антитерористичка единица „Тигар“, во...

МВР и ОЈО ја расчистуваат сообраќајката кај Влада: Се проверуваат безбедносните камери и дали возачот бил под дејство на алкохол

За несреќата се известени дежурен јавен обвинител и Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди и преземени сите неопходни мерки за расчистување на случајот...

На автопатот Куманово-Скопје-Велес се вози со 194 и со 186 километри на час-МВР продолжува со контролите

Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата  денеска спроведе зајакната акциска контрола на автопатот Куманово – Скопје – Велес за санкционирање на возила кои се...

БЈБ, УЈП и ДПИ во заедничка акција во с. Грчец: Затворен угостителски објект кој работел на „диво“ затекнати малолетници и пронајден нож

Синоќа на полноќ, во заедничка акција на Бирото за јавна безбедност-Оддел за криминалистичка полиција (БЈБ) и Оддел за специјални полициски операции-Единица за брзо распоредување (ЕБР) во...

Возење во алкохолизирана состојба, без возачка и технички неисправни возила, доминантни прекршоци во последната контрола на МВР

И вчерашната акциска контрола на МВР на територија на град Скопје, регистрира троцифрен број на прекршувања на сообраќајните правила. Од 117 -те прекршоци, петнаесет мерки се...

(ВИДЕО)Заедничка контрола на МВР и БЈБ на 104 локации во земјава, исклучи 23 возила од 328 контролирани кои вршеле јавен превоз на деца

Вчера (03.02.2022) во периодот од 06.30 до 09.30 часот, врз основа на утврдени приоритети за подобрување на јавната безбедност, како и почитување и доследно спроведување на...