Папата за нападот врз ирачкиот премиер: Осуда за подмолниот терористички чин

Папата Франциск денеска го осуди нападот со беспилотно летало врз резиденцијата на ирачкиот премиер Мустафа ал Кадими како „подмолен терористички чин“. Ал Кадими не беше повреден кога во...

Хакерската група „Стапот на Мојсеј“ го нападна израелското Министерство за одбрана

Хакерската група „Стапот на Мојсеј“ составена од ирански граѓани тврди дека извршила напад врз израелското Министерство за одбрана. Хакерите тврдат дека се инфилтрирале во повеќе од...

Можно е да имал ментални нарушувања: Човекот кој уби пет лица со лак и стрела во Норвешка предаден на здравствените служби

Данскиот државјанин, кој вчера беше уапсен како осомничен за нападот со лак и стрела во супермаркет во норвешкиот град Конгсберг при што уби пет лица, а...

Израелски воздушен напад во областа Палмир: Еден сириски војник загина, тројца се ранети

Еден сириски војник загина, а тројца се ранети во израелски воздушен напад синоќа во областа Палмир, објави сириското Министерство за одбрана. Нападот, чија цел беше комуникациската...