Руските сили се фокусираат на уништување на украински единици во Азовстал

Украинските вооружени сили соопштија дека руските војници се концентрирани на уништување на украинските единици во фабриката за челик Азовстал во Мариупол. „Руските окупатори ги насочуваат своите...

Напад врз евакуациски конвој кај Киев, најмалку седуммина загинати меѓу кои и едно дете, тврди украинската разузнавачка служба

Oкупаторите по нападот ги принудија луѓето да се вратат во Перемок и да не ги пуштаат од селото, се наведува во соопштението на украинската разузнавачка служба...

Почина млада жена која се здоби со прострелни рани во нападот на Универзитетот во Хајделберг

Една млада жена им подлегна на повредите што ги здоби во денешниот вооружен напад на Универзитетот во Хајделберг, објавија германски безбедносни извори кои нагласија напаѓачот си...