Украинска полиција: Русија досега извршила 203 напади, борби се водат на речиси цела територија

Украинската полиција денеска соопшти дека Русија од почетокот на денот извршила 203 напади и дека борбите се водат на речиси цела украинска територија. Граничната полиција соопшти...

Двајца бомбаши самоубијци на Исламска држава учествувале во нападот во Кабул

Најмалку двајца бомбаши самоубијци се разнесоа во терористичкиот напад на аеродромот во Кабул, соопшти американското Министерство за одбрана. По детонациите, голем број борци од терористичката милиција Исламска држава...

Загриженост во Авганистан: Нападите на талибанците водат кон хуманитарна катастрофа

Авганистанската Влада денеска изрази загриженост поради бруталните напади на талибанците врз градовите, што доведе до воени злосторства, кршење на човековите права и хуманитарна катастрофа во земјата....

Да се биде новинарка во Македонија

И покрај многубројните вербални и физички напади врз новинарките, повеќето резултираат со осуда од страна на здруженијата кои ги штитат новинарите и од јавноста, но неретко институциите остануваат неми и не излегуваат со јавен став против нападите

Паралела: Тројно помалку масакри во мандатите на Клинтон и Буш за разлика од Обама и Трамп

Според податоци на порталот „Мадер Џонс“, за повеќе од две и пол годишното претседателствување на Трамп, во масовни пукотници низ земјата биле убиени 250 лица додека за време на двата мандата (осум години) на Обама загинале нешто повеќе од 300 лица. И бројот на трагични настани е драстично зголемен во владеењата на Трамп и на Обама. Од јанури во 2008 година досега во САД се случиле речиси 80 масовни пукотници или околу 55 повеќе за разлика од времето на администрациите на Клинтон и на Буш