Утврдени најчестите симптоми на омикрон: Главоболка, замор, кивање и болки во грлото

Најчести симптоми на омикрон, новата варијанта на коронавирус, се течење на носот, главоболка, кивање, замор и болка во грлото, тврдат британски научници и предупредуваат дека луѓето...

Британски научници: Ако не се воведат мерки, во јануари очекуваме голем бран на заразени со омикрон

Доколку не се преземат дополнителни рестриктивни мерки, Велика Британија во јануари ќе се соочи со голем бран на заразени лица со новиот сој омикрон, изјавија британски...

Дали се наѕира крај на пандемијата?: Кинески научници открија антитело што ги неутрализира сите варијатни на коронавирусот

Додека целиот свет е во неизвесност од опасноста на Омикрон, новиот вид на коронавирус, научниците од Кина влеаја нова надеж тврдејќи дека изолирале антитело што може...

Научниците со одговор: Зошто некои луѓе не „закачуваат“ ковид-19, иако сите околу нив се позитивни

Веројатно сте имале искуство да познавате личност која упорно одолева на коронавирусот и покрај тоа што сите околу неа се позитивни. Научниците, конечно, имаат одговор зошто...

Шведски лекари и научници: Не одете по нашиот модел против Ковид кој е пример како не треба

Шведскиот „мек“ модел за борба против коронавирусот постојано е предмет на жестоки дискусии, а посебно идејата за „имунитет на стадо“. Група шведски научници сега предупредува: „Не го следете овој модел, не функционира“