Бугарски обвинители денеска доаѓаат во Скопје по ДНК-примероци за идентификација на жртвите

Екипа од бугарското Државно јавно обвинителство денеска треба да пристигне во Скопје за подигнување на изработените ДНК-профили од роднини на настраданите во автобуската несреќа, што потоа...

Пронајдени се 44 тела во автобусот на смртта: Еден од преживеаните тврди дека спасил осум лица

Портпаролката на главниот обвинител на Бугарија, Сијка Милева, денеска на прес-конференција со заменик-јавниот обвинител на Бугарија Борислав Сарафов, изјави дека на местото на трагедијата се пронајдени...

Трет ден на жалост во Македонија: Идентификацијата на жртвите ќе заврши за најмалку седум дена, одземена лиценцата на „Беса транс“

Идентификацијата на 45-те загинати во завчерашната тешка сообраќајна несреќа ќе се прави по земање на биолошки материјал од роднините на жртвите. Целата процедура се очекува да...

Се менува протоколот: Блиските на жртвите во несреќата ќе можат да влезат во Бугарија и без документ за ковид-19

Во Република Бугарија ќе биде дозволен влез за сите блиски роднини на настраданите лица во тешката сообраќајна несреќа без разлика дали поседуваат документ поврзан за мерките...

АФП: Трагедијата во Бугарија е најтешката автобуска несреќа во Европа во последната деценија

Денешната автобуска несреќа во Бугарија, во која загинаа најмалку 46 лица, е најтешката автобуска несреќа во Европа во последната деценија, јави Франс прес. Осврнувајќи се на...

„Дејли мејл“ за автобуската несреќа во Бугарија: Десетици луѓе, меѓу кои и 12 деца, изгореа до смрт

Тешката сообраќајна несреќа што се случи рано утрово на автопатот „Струма“ во Бугарија во која загинаа 45 лица, освен во домашните и регионални медиуми, привлече внимание...

Сочувство од Христијан Мицкоски за семејствата на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изрази сочувство до семејствата на загинатите во автобуската сообраќајна несреќа што рано утрово се случи во Бугарија. „Нема зборови што може...

Бугарскиот претседател Радев изрази сочувство до Пендаровски за настраданите во автобуската несреќа

Бугарскиот претседател Румен Радев изрази сочувство до претседателот Стево Пендаровски за тешката сообраќајна несреќа на автобус со македонски регистарски таблички на автопатот „Струма“ при што загинаа...

Претседателот Пендаровски изрази сочувство до семејствата на загинатите и повредените

Претседателот Стево Пендаровски изрази најдлабоко сочувство до семејствата на загинатите и повредените во сообраќајната несреќа што се случи ноќеска во Бугарија. Во овие тешки мигови, изразувам...