На маката се познаваат хероите: Австрија како финале за македонските ракометари

Ситуацијата е јасна - потребна е победа со најмалку два гола разлика над една од трите домашни селекции на турнирот, опција со која „црвено-жолтите“ нема да зависат од резултатот во пресметката меѓу Чешка и Украина. Секој друг исход, како победа со гол разлика или реми, ќе зависи од бројот на постигнати погодоци или, пак, од епилогот од вториот дуел во групата Б во 20.30 часот

Од грч до хепиенд: Македонија ја пречкрта Словенија на ракометното ЕП

„Црвено-жолтите“ за првпат почнуваат со победа на еден континентален турнир, во случајот во Хрватска. Во премиерниот настап се совладани „змајчеки“ на Веселин Вујовиќ со 25:24. Ако треба да се издвои некој, тоа сигурно се голманот Никола Митревски со неговите интервенции во првото полувреме и Дејан Манасков со осум гола и Кире Лазаров со седум. Утре е слободен ден, во понеделник (20,30 ч.) Македонија во дуел со Црна Гора

Ракометарите се симнаа од Маврово: Червар го повика Митревски

Селекторот даде слободно до понеделник кога почнува завршното темпирање на форма за СП во Франција. Националниот тим ќе има три контроли во наредната недела против БиХ, конечниот список на патници за мундијалот е најавен по Божик