Николовски од самитот „Отворен Балкан“: Денешните здравствени и економски кризи се уште една потврда за продобивките од иницијативата

Во рамки на дводневниот самит на „Отворен Балкан“ кој се одржа во Охрид, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, беше домаќин на министрите за...

Николовски до Мицкоски: Доаѓањето и останувањето на власт не треба да ни биде единствената кауза

Министерот за земјоделство Љупчо Николовски испрати писмо до лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и до пратениците и коалицијата појаснувајќи дека потребно е заеднички да...

Бектеши и Николовски уверуваат дека двојно ќе се зголемат количините на суровина за масло за јадење

Министрите за економија и за земјоделство, Крешник Бектеши и Љупчо Николовски денеска соопштија дека снабдувањето со сончоглед е стабилно и дека државата во континуитет увезува сурово...

Николовски: Денеска се очекува да почне испораката на 2 милиона литри српско масло за јадење во земјава

Денеска би требало да почне организацијата за товарење и испорака на српски зејтин во земјава, информираат за МИА од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Србија...

Николовски: Се разгледува можноста во државните резерви да „влезе“ и оризот

Се разговара за барањето и оризот да влезе во стоковните резерви, изјави Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски. -Разговараме кои дополнителни земјоделски производи бараме...

Не водиме евиденција колку има масло во земјава, вели министерот Николовски

„Не водиме евиденција колку има масло во земјава“, изјави министерот за земјоделство Љупчо Николовски на денешната прес-конференција. -Ние сме задолжени за политиките кои се однесуваат во...

Николовски со владин тим во Битола: Владата финансиски ќе им помогне на граѓаните што претрпеа штети од земјотресот, битна е што побрза проценка

Неопходно е болницата веднаш да се стави во функција, и независно што градинките и училиштата се под локално ниво сметаме дека ние треба целосно да го...

Николовски и Бочварски: Над 95 отсто од втората фаза од патот Куманово – Страцин е завршена, создаваме модерна патна врска

Над 95% од втората фаза од магистралниот пат Куманово – Страцин е завршена, модернизацијата на овој магистрален пат како дел од Коридорот 8 е од особено...

Николовски до новинарите по необезбедувањето 61 пратеник: Некоректно ме прашувате со камери, ви кажав изјава ќе ви дадам после!!

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски по излегувањето од Собранието денес, откако опозицијата не обезбеди кворум за гласање недоверба на Владата, рече дека е некоректно што медиумите...