Коронавирусот ја преполови и публиката на новогодишниот концерт во Виена, 700 луѓе со билети останаа да чекаат

Во Виена во тек е традиционалниот Новогодишен концерт пред многу помалку публика, а не присуствува ниту австрискиот канцелар Карл Нехамер. – Оваа тешка ситуација поради пандемијата...

(Видео) Спектакуларен огномет над Сиднеј: Австралија, пацифичките острови, делови од Русија и Азија влегоа во 2022 година

Новата 2022 година е дочекана во Кина, во Монголија, во Малезија, во западните делови на Австралија, во Иркутската временска зона во Русија и на Филипините. Во...

Заев до граѓаните: Ви благодарам на довербата, новата година нека ви донесе здравје, радост, среќа, многу остварувања и достигнувања

На нешто помалку од 10 часа до влез во новата 2022 година, се огласи премиерот Зоран Заев кој преку својот Фејсбук профил испрати честитка до граѓаните...

Лондон по стапките на Париз и Мароко: Нема новогодишна прослава на Трафалгар сквер поради омикрон

Градоначалникот на Лондон, Садик Кан објави дека ја откажува планираната новогодишна прослава во британската престолнина поради драстичното зголемување на бројот на заразени со новиот, омикрон сој...

Помалку украсени општини и повредни тендери: За новогодишно украсување – 675.000 евра

Ова го покажува базата на податоци за сите тендери на локалните власти што денеска ја објави Центарот за граѓански комуникации. Според податоците, дури 91 отсто од парите за украсување на улиците и плоштадите за дочекот завршуваат кај две скопски фирми, „Линк Медиа Плус“ и „Метал-Вет-Ел“