Меѓународен саем во Солун со најмалку шест протести и еден против Договорот од Преспа

Центар на економските и политички случувања и вниманието на грчката јавност викендот ќе биде насочено кон Солун каде премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис како и секоја година, со традиционалниот говор на отворањето ќе ги открие следните чекори и активности на неговата влада

Меркел: Ми беше чест да ја водам ЦДУ

Германската канцеларка Ангела Меркел во последното обраќање како лидер на владејачката Христијанско демократска унија (ЦДУ) на партиската Конференција во Хамбург се поздрави со сопартијците со емотивен...