Обвинителството за НоваТВ: Додека не се изготви обвинителниот акт, сѐ е шпекулација за одговорноста за пожарот во тетовската болница

Додека не се изготви обвинителниот акт, сѐ е шпекулација за  одговорноста за пожарот во тетовската болница, сепак актот сѐ уште се изготвува. Кога тоа ќе биде...

Медицински сестри во САД кеширале 1,5 милиони долари од фалсификување сертификати за вакцинација

Две медицински сестри од Лонг Ајленд се обвинети за фалсификување сертификати за вакцинација, заработувајќи повеќе од 1,5 милиони долари, јавија американски медиуми, повикувајќи се на обвинителството...

„Титаник“ е одложен поради отсуство на обвинетите Јанакиевски и Божиновски

Денешното судење за изборни нерегуларности за предметот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство се одложи поради отсуство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски кои се во...

Се изведуваат материјални докази за убиството на Никола Саздовски

Со изведување на материјални докази предложени од Обвинителството денеска во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за убиството на 20-годишниот Никола Саздовски. Како материјални докази предложени...

Русковска: Организаторите на протестите не треба да бидат амнестирани

Обвинителката Вилма Рускоска во вчерашното интервју за емисијата „360 степени“ на Алсат смета дека законот од затвор ќе ги спаси пратениците Љубен Арнаудов, Крсто Мукоски, Сашо...

Обвинетите за смртта на Тамара се изјаснија дека не се виновни

За овој предмет, според соопштението од ОЈО Скопје, обвинети се членовите на Првостепената и на Второстепената комисија, кои го донеле односно го потврдиле негативното решение за лекување на Тамара во странство, како и двата тогашни директора на Фондот за здравствено осигурување и претседателот на Управниот одбор на ФЗОМ

Судење за 27 април: Дел од обвинетите ги повлекуваат доказите

Пратеникот Љубен Арнаудов, за својата изјава рече дека најпрво ќе се консултира со својот адвокат, додека пратеникот Јохан Тарчуловски кажа дека ја повлекува комплетната листа на докази, но и дека се што има ќе каже сам пред Судот