УХМР: Најмногу дожд во Охрид

Во Охрид е измерено најголемо количество дожд во изминатите 24 часа, односно 28 литри на метар квадратен, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Во изминатото деноноќие, според...

(Во Живо) Церемонија на потпишување на документи и прес конференција на лидерите на „Отворен Балкан“

Активностите поврзани со самитот на „Отворен Балкан“  кој се одржува во Охрид, привршуваат. Како што е најавено следува церемонија на потпишување на заеднички документи и тоа:...

Му праќаме порака на светот дека Балканот веќе не е буре барут – аналитичарите пред утрешниот состанок на Отворен Балкан во Охрид

Денеска и утре Охрид ќе биде домаќин на самитот на „Отворен Балкан“ на кој ќе присуствуваат претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, албанскиот премиер Еди Рама...

Ковачевски, Вучиќ и Рама во Охрид ќе го потпишат Договорот за взаемно признавање на дипломи и научни степени

Владата на Република Северна Македонија на денешната 50-та седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе измени и дополнувања на заклучокот од претходната седница во...

ВИДЕО Невреме со град во Охрид

Силно невреме попладнево зафати делови од Македонија, а наместа имаше и обилни врнежи од град. И Охрид, според снимките објавени на социјалните мрежи, го погодиле и...