Олаф Шолц

Шолц за опасноста од нуклеарно оружје во Украина: Меѓународната заедница повлече црвена линија

Опасноста Москва да употреби ¸ нуклеарно оружје во конфликтот во Украина е намалена бидејќи меѓународната заедница „повлече црвена линија“, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц. „Едно нешто...

Олаф Шолц утре ќе им каже Willkommen на Ковачевски и Османи, што може да очекува Македонија од Берлинскиот процес?

Берлинскиот процес – иницијатива која треба(ше) да го врати Западен Балкан во фокус на ЕУ по периодот на замреност, утре стартува со нова агенда во која...