Маричиќ-Вархеји: Реформите продолжуваат, сите да застанат зад европската иднина на земјата

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска во Брисел имаше состанок со комесарот на ЕУ за соседство и проширување Оливер Вархеји, на кој разговараа за процесот на скрининг,...

Порака на Оливер Вархеји до ВМРО-ДПМНЕ: Палењето документи во пленарната сала не носи ништо освен штета

„Ова е момент за отрезнување за Северна Македонија, но и за опозицијата. Палењето документи во пленарната сала, туркањето на луѓето кон насилство и поттикнувањето омраза не носат...

Вархеји го поздрави потпишувањето на Протоколот меѓу Македонија и Бугарија

„Го поздравувам билатералниот протокол потпишан меѓу Бугарија и Северна Македонија“, напиша на Твитер еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји. Според Вархеји, ова создава услови чешкото претседателство со...

Владата врши консултации за изјавата на Вархеји дека Македонија може да одржи меѓувладина конференција со ЕУ

Владата врши консултации за најновата изјава на еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји дека во наредните денови може да се одржи меѓувладина конференција на ЕУ со Северна...

Вархеји: Нема веќе пречки за Северна Македонија, Бугарија го прифати решението

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји изјави дека првата меѓувладина конференција на ЕУ со Северна Македонија и Албанија може да се одржи во наредните денови, јави дописничката...

Ковачевски – Вархеји: Деблокадата на евроинтеграциите е потреба и моментот е сега

Премиерот Димитар Ковачевски и заменик премиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, имаа средба со еврокомесарот за проширување и соседска политика на ЕУ, Оливер Вархеји. Кабинетот на...

Радев во разговор со Вархеји: Oчекуваме конкретни резултати од дијалогот со С. Македонија

Бугарскиот претседател Румен Радев во телефонски разговор со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји денеска изразил очекувања на Софија дека дијалогот со Северна Македонија ќе доведе до...

Еврокомесарот Оливер Вархеји со сочувство до семејствата на загинатите во автобуската несреќа

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји преку Твитер изрази сочувство за автобуската несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија во која загинаа најмалку 46 лица. „Ужасни вести за...