Еврокомесарот Оливер Вархеји со сочувство до семејствата на загинатите во автобуската несреќа

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји преку Твитер изрази сочувство за автобуската несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија во која загинаа најмалку 46 лица. „Ужасни вести за...

Вархеји оптимист: Очекувам „зелено светло“ од ЕУ за почеток на преговори со С. Македонија и Бугарија со оглед на ангажманот на Скопје и Софија

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји на денешната прес- конференцијата за извештаите за земјите од Западен Балкан не даде дополнителни објаснувања за новинарите и повтори дека очекува...

Еврокомесарот Вархеји дециден: Не сум за одвојување на Северна Македонија и Албанија

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји нагласи дека работи за одржување на првата Меѓувладина конференција со Северна Македонија заедно со Албанија до декември, јави дописничката на МИА...

Вархеји пред европратениците: Мора да испорачаме за С. Македонија и за Албанија до крај на годината

Еврокомесарот за проширување на Европската Унија (ЕУ), Оливер Вархеји ги презентира извештаите за реформскиот напредок на земјите од Западен Балкан и Турција пред европратениците и повика...

Пораката е недвосмислена: Иднината на Западен Балкан е во ЕУ, се очекува потврда и на Самитот во Брдо кај Крањ

Иднината на Северна Македонија е во Европската Унија (ЕУ). Се додека доаѓа претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и вели дека поддршката за проширување...

Мицкоски се сретна со Вархеји: Не сум тука за пречки на патот кон ЕУ

Еевропските перспективи, како и актуелните случувања во земјава беа тема на денешната средба во Брисел на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, потпретседателот на партијата Александар Николоски...

Вархеји: Сребреница е најтрагичен настан во Европа од Втората светска војна

Сребреница е најтрагичен настан во Европа од Втората светска војна, нагласи еврокомесарот за проширување на Европската Унија (ЕУ), Оливер Вархеји на денешната видео-конференција по повод одбележувањето...

Вархеји: Оваа недела ќе бидат готови преговарачките рамки за Скопје и за Тирана

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, пред Европскиот Парламент денеска изјави дека преговарачките рамки на ЕУ со Албанија и со Северна Македонија оваа недела ќе бидат поднесени...

Вархеји: Наскоро преговарачката рамка за Северна Македонија

Набрзо потоа ќе почнеме да работиме на тоа во Советот на ЕУ, со цел земјите-членки да ја одобрат и да продолжиме со процесот на пристапување на двете земји во Унијата, изјави денеска еврокомесарот за проширување на панел дискусијата „Пристапување на Западен Балкан во ЕУ“ во рамки на Економскиот форум „Делфи“ што се одржува видеоконференциски од Атина

Османи: Има простор за договор за изборите, медијацијата на Вархеји е добредојдена

Вицепремиерот во македонската Влада го оцени интересот на еврокомесарот Оливер Вархеји за датумот на избори како внатрешно прашање на Европската Унија, со оглед на добиеното зелено светло за почеток на преговори за членство