Рама: Кандидатот за нов шеф на државата нема да биде од нашата парламентарна група

По состанокот на претседателството на албанските владејачки социјалисти, партискиот лидер и актуелен премиер Еди Рама изјави дека на оваа средба, покрај другото разговарале околу кандидат за...

Бурен ден, полн со неизвесности и дилеми: Владата останува, опозицијата бара брзи предвремени избори

Владата останува. Во Собранието синоќа пред полноќ не мина иницијативата на опозицијата за гласање доверба на Владата. Седницата ја затвори претседателот на Собранието, Талат Џафери, со...

Ставови на власта и опозицијата: СДСМ тврди дека парламентарното мнозинство е стабилно, ВМРО-ДПМНЕ сака избори

Непроменети остануваат ставовите на власта и на опозицијата во врска со предвремени парламентарни избори. Власта тврди дека парламентарното мнозинство е стабилно и дека на земјава не...

Седница на Советот на Општина Штип: Свечена изјава со Македонија без Северна, советниците од СДСМ ја напуштија салата

Свечена конститутивна седница на Советот на Општина Штип денеска имаше само 13 советници на ВМРО-ДПМНЕ и еден на Левица, додека деветмината советници од опозициската СДСМ ја...

Здружување во опозицијата: ВМРО-ДПМНЕ и АА/А со заеднички настап на локалните избори

Два месеца пред локалните избори се дефинираат партиските коалиции за заеднички настап во повеќе општини. Потпишување договор за соработка со најголемата македонска опозициска партија најави Алијанса...

Портпаролката на рускиот опозиционер Навални казнета поради организирање протести во пандемија

Руски суд денеска ја осуди Кира Јармиш, портпаролка на рускиот опозиционер, Алексеј Навални, на 1,5 година ограничено движење заради организирање протести за време на епидемијата на...

Власта тврди – нема тајни преговори со Софија, опозицијата бара одговори

Нема никакви тајни преговори, македонските позиции се јасно и гласно декларирани и со тоа се запознати и ВМРО-ДПМНЕ и домашната јавност и пошироката меѓународната заедница, изјавија...