Крај на владеењето на Нетанјаху: Опозицијата се договори да формира влада

Противниците на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху постигнаа договор за формирање коалиција. Објавата на опозицискиот лидер Жаир Лапид и неговиот сега коалициски партнер Нафтали Бенет следеше неколку...

Тихановскаја: Белоруската опозиција ја прифаќа и Русија како посредник

Белоруската опозиција е подготвена да ја прифати Русија како посредник, доколку пропаднат напорите за решавање на политичката криза во земјата без меѓународна помош, изјави поранешната кандидатка...

Пресликување на украинското сценарио: Се случува ли втор „Мајдан“ во Белорусија?

Поранешните активисти од украинскиот Мајдан се солидаризираат со демонстрантите во Белорусија. Дали протестите во Киев пред шест години можат да бидат модел за сегашните во Минск?

Власта контра опозиција: Кој колку (не)направил за намалување на загадувањето

Пратеникот Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ истакна дека Владата на СДСМ во трите години мандат не направила ништо на полето на борба против загадувањето. Заменик-министерот за животна средина, Јани Макрадули возврати дека Владата за првпат во изминатите години има план за справување со загадувањето што, според него, покажува резултати на намалување на загадувањето и најмал број на загадени денови

Сугарески: Опозицијата го блокира законот за легализација на дивоградби со 1.000 амандмани

Според Предлогот-законот за легализација на дивоградби изградени заклучно со 1 октомври 2019 година што го утврди Владата, ќе се плаќаат 100 проценти комуналии за објектот, како и казна во износ од 50 проценти од комуналиите, додека за бесправните електронски комуникациски мрежи надоместот ќе изнесува 10 евра по квадратен метар од изградена површина. За оние кои поднеле барање според стариот закон ќе важат одредбите според кои за легализација ќе се плаќа по евро за квадратен метар

Власта се закани со можно одлагање на изборите, опозицијата обвинува за изговори, Пендаровски против

Одржувањето на предвремените избори во закажаниот термин на 12 април е можно да се проблематизира, поради одолговлекувањето на клучните закони во Собранието. Ова вчера го изјави...

Ревизијата обезглавена во партиското менгеме на СДСМ и ДУИ

СДСМ и ДУИ, како што дознава НОВА, доставиле до претседателот на Собранието Талат Џафери барање да се објави оглас за избор на заменик – директор на оваа институција, откако на Насер Адеми, кој досега беше потписник и ја вршеше работата на главниот ревизор мандатот му заврши на 4 октомври