Ни треба уверување од канцеларот Шолц дека Германија ја поддржува Украина, вели Зеленски

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика германскиот канцелар Олаф Шолц да покаже јасна поддршка за Украина. Зеленски во интервју за германска телевизија рече дека Германија не...

Лавров до САД: Со испраќањето ракетни системи ризикувате во конфликтот во Украина да се вклучи трета страна

Рускиот министер за надворешни работи ја обвини Украина дека со своите барања за посилно оружје провоцира понатамошно вмешување на Западот во воената акција на Русија. Сергеј...

Украинците најавија дека ќе го добијат најмоќното оружје досега, Бајден ги демантираше

САД нема да испратат ракетни системи во Украина кои можат да стигнат до Русија, изјави денеска американскиот претседател Џозеф Бајден. Според агенцијата „Ројтерс“, овој коментар следи...

Зеленски за руското ласерско оружје: Ако веќе е во Украина, тоа е знак за нивниот неуспех

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го коментираше новото ласерско оружје што Русија наводно веќе го користи во Украина. „Тоа е знак за нивниот неуспех. Русите бараат ‘wunder-waffe’“,...

По притисокот на Зеленски, Германија испраќа над милијарда евра воена пoмош во Украина

Германската Влада соопшти дека планира да издвои повеќе од милијарда евра воена помош за Украина. Германскиот министер за финансии, Кристијан Линднер, потврди дека владата одлучила да...

Велика Британија ѝ испраќа на Украина нова тура противтенковско оружје за одбрана од Русија

Велика Британија го зголемува снабдувањето со вооружени системи за Украина како „одговор на понатамошни акти на агресија од страна на Русија“, изјави денеска британскиот министер за...

Бербок: Оној што зборува, не пука, погубно би било да се напушти дијалогот со Русија

Шефицата на германската дипломатија, Аналена Бербок денеска силно го поддржа германското одбивање за испраќање на оружје во Украина за одбрана од можната руска агресија. Неподготвеноста на...