Во пресрет на вечерашниот ЦО на СДСМ: Оставка и од генералниот секретар Љупчо Николовски

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски поднесе писмена оставка на функцијата во партијата. Николовски во писмената оставка изразува посебна благодарност до претседателот Зоран Заев и на...

Констатирана оставката на Заев, Пендаровски чека допис од партија за доделување на мандат за премиер

По четири и пол години на чело на Владата, Зоран Заев замина од премиерската функција. Неговата оставка беше констатирана вчера во Собранието, а потоа беше испратено...

Кога премиерот е во оставкa и владата е во оставка: Одложена седницата за пратенички прашања

Собраниската седница посветена на пратенички прашања што требаше да се одржи денеска e одложена, откако на нејзиниот почеток беше констатирана оставката на премиерот Зоран Заев, а...

Устав и собраниски Деловник: Оставка на премиерот значи оставка на цела Влада, претседателот за 10 дена треба да довери мандат

Претседателот на Владата, Зоран Заев вчера до претседателот на Собранието, Талат Џафери ја достави најавената оставка на премиерската функција, која треба да биде констатирана пред денешната...

Политичка криза во Австрија: Канцеларот Шаленберг најави оставка, Курц се повлекува од политиката

Австрискиот канцелар Александар Шаленберг најави оставка по само два месеца од преземање на функцијата, но порача дека ќе остане на позицијата додека неговата партија не се...

Падна владата на Чешка: Премиерот Андреј Бабиш поднесе оставка по поразот на изборите

Владата на Андреј Бабиш, по исходот на парламентарните избори, поднесе оставка, но останува да управува со земјата додека победниците – коалицијата на конзервативци, демохристијани и либерали...

Германските социјалдемократи: Заев да размисли за оставката, немаме разбирање за ветото на Бугарија

Оставката на премиерот Заев, оценува Шмид во интервјуто за партиското гласило на германските социјалдемократи, е лоша вест и за реформските напори во земјава, но и за...