Политичка криза во Австрија: Канцеларот Шаленберг најави оставка, Курц се повлекува од политиката

Австрискиот канцелар Александар Шаленберг најави оставка по само два месеца од преземање на функцијата, но порача дека ќе остане на позицијата додека неговата партија не се...

Падна владата на Чешка: Премиерот Андреј Бабиш поднесе оставка по поразот на изборите

Владата на Андреј Бабиш, по исходот на парламентарните избори, поднесе оставка, но останува да управува со земјата додека победниците – коалицијата на конзервативци, демохристијани и либерали...

Германските социјалдемократи: Заев да размисли за оставката, немаме разбирање за ветото на Бугарија

Оставката на премиерот Заев, оценува Шмид во интервјуто за партиското гласило на германските социјалдемократи, е лоша вест и за реформските напори во земјава, но и за...

Мицкоски: Оставката на Заев ја чекаме утре до 14.30 часот, потоа ќе поднесеме иницијатива за гласање недоверба на Владата

Утре, најдоцна до 14.30 часот, во Собранието ќе биде поднесена иницијативата за гласање недоверба на Владата, соопшти денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицскоски. Пред средбата со...

Ахмети на Фејсбук: Во координација сме со партнерите од НАТО и ЕУ, ќе настапиме без емоции и еуфорија

Лидерот на ДУИ, коалициски партнер на СДСМ, Али Ахмети, порача дека комуницираат со партиите со евроатлантска определба и стратешките партнери, како и дека нема да постапуваат...