Слободни како птици: Седорф и Клајверт добија откази во Камерун

Во образложението на камериканската фудбалската федерација се наведуваат неуспешните настапи на Купот на африкански нации во Египет на кој репрезентацијата отпатува како бранител на титулата, а беше елиминирана во осминафиналето. Заедно со него заминува и сонародникот Патрик Клајверт кој беше дел од стручниот штаб