Српско Министерство за земјоделство: Во најкраток рок испорака на договорената пченица во регионот

Врз основа на договорот меѓу претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Албанија, Еди Рама, утрово во Белград беше организирана средба на министрите за земјоделство...

Министерство за економија: Украина е важен парнер, ама не е на листата на првите 20 земји со кои имаме најголема размена

Војната во Украина ќе предизвика потреси и во македонската економија. Цените драстично ќе скокнат не само на енергенсите, туку и на основните прехранбени продукти со оглед...

Топлотниот бран шок и за земјоделските култури, дехидира зрното кај пченицата

Натпросечните температури кои ја зафатија земјава предизвикаа шок кај земјоделските култури. Според агрометеоролозите, дехидира зрното кај пченицата која ја немаше постигнато целосната зрелост, а енормно се...