Пленковиќ: Резултатите од влезот во Шенген и еврозоната Хрватска ќе ги види кон крајот на оваа година

Во организација на Хрватската влада и Хрватската народна банка (ХНБ), во Националната и универзитетска библиотека (НСК) се одржа конференцијата „Хрватска – 20-та членка на еврозоната“, која...

Пленковиќ казнет со 400 евра бидејќи не го навел имотот кај Дубровник, наследство на неговата сопруга

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, денеска е казнет во износ од 3.000 куни (400 евра) поради несовпаѓање на имотната картичка. Комисијата за одлучување за судир на...

Пленковиќ до Зеленски: Пред да станам премиер на Хрватска, учествував во напорите Украина да стане членка на ЕУ

Премиерот Андреј Пленковиќ, кој денеска беше во посета на Киев, одржа заедничка прес-конференција со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Зеленски на прес-конференцијата рече дека ова е исклучително...