Премиерот Андреј Пленковиќ, кој денеска беше во посета на Киев, одржа заедничка прес-конференција со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Зеленски на прес-конференцијата рече дека ова е исклучително важна посета која ја покажува поддршката што Република Хрватска и ја дава на Украина. Тие разговараа за повеќе прашања важни за Украина. Тој и се заблагодари на Хрватска за поддршката, велејќи дека ова е тешко време за Украина, пренесува ХРТ.

„Хрватска знае што значи да се бориш за слобода“

„Хрватска е членка на антивоената коалиција и сите ние се обидуваме да ги браниме правата на самоопределување, слободен и независен живот, за цела Европа и враќање на владеењето на правото. Хрватска знае што значи борба за слобода

„Нашите разговори беа плодни и разговаравме за чекорите што треба да се преземат во одбранбениот и енергетскиот сектор против Русија“, рече украинскиот претседател.

„Санкциите треба да се зајакнат и можеме да се надеваме дека ќе вродат со плод и дека Русија ќе го запре нападот. Благодарни сме што Хрватска ги поддржа сите шест пакети санкции. Се надеваме дека ќе се вратиме во нормален живот. Хрватска има големо искуство во деминирање и се надеваме дека ќе ни помогне во тоа по заминувањето на руските сили. Целта на руската армија беше да предизвика што е можно повеќе страдања“, рече Зеленски.

„Ќе мораме да вложиме големи напори за да можеме да се вратиме во нормален живот за секој граѓанин. Хрватска изрази поддршка за регионот на патот кон ЕУ, потпиша декларација за поддршка, продолжуваме со овие напори во јуни, тоа е исклучително важно за нас, неопходно е да се запре војната, особено за она што се случува во областа на Донбас“, рече Зеленски.

Пленковиќ се заблагодари за поканата и можноста да разговара во Киев. Тој ја изрази силната поддршка на Хрватска за Украина. Тој го пофали отпорот што го нуди украинскиот народ.

„Ние се восхитуваме на храброста на украинските војници“, рече тој.

„Хрватска дава помош во секоја смисла и во сите области и планираме да продолжиме како земја која секогаш сака да биде на страната на правдата. На ниво на ЕУ, Хрватска ги поддржа пакетите помош и санкции и затоа мојата денешна посета е симболична. Го поддржуваме патот на Украина кон ЕУ. Сакам да испратам јасна порака: Уште пред да станам премиер на Хрватска, учествував во напорите на украинскиот народ Украина да стане членка на ЕУ“, рече премиерот Андреј Пленковиќ.