Москва тврди дека Полска планира да ја преземе контролата над дел од Украина

Вашингтон и Варшава разработуваат планови за воспоставување на контрола на Полска над „историските територии“ во Украина, изјави денес директорот на Надворешната разузнавачка служба на Русија Сергеј...

Полска бара меѓународна комисија да ги истражи воените злосторства во Украина

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки повика на формирање „независна комисија“ која ќе ги истражи руските воени злосторства во Украина, додека светските лидери продолжуваат да ги осудуваат злосторствата...

Велика Британија ја предупредува Полска дека праќање борбени авиони во Украина може да ја стави на линија на огнот со Русија

Обединетото Кралство ја предупреди Полска дека испраќањето борбени авиони во Украина може да ги стави на „директната линија на оган“ од Русија. Како што јавува Си-Ен-Ен,...