Ковачевски и Петков на Универзитетот во Софија: Ги охрабруваме државните универзитети на комуникација и соработка

Премиерите на Северна Македонија и на Бугарија, Димитар Ковачевски и Кирил Петков денеска во Софија, како дел од програмата на официјалната посета на македонската Влада, го...

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 проценти повисока дневница

Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен ден“. Вработените во оваа компанија, која...

Бугарскиот премиер Кирил Петков во посета на земјава

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска ќе престојува во еднодневна официјалната посета на Република Северна Македонија заедно со Кристиан Вигенин, заменик-претседател на Народното Собрание на Република Бугарија...

Ковачевски и Петков најавуваат иднина, ослободена од минатото преку практично зајакнување на соработката

Оптимизам за нов почеток во обидите за надминување на спорот меѓу Северна Македонија и Бугарија и одблокирање на процесот за почетокот на преговорите на земјава со...

Кирил Петков: Уште во текот на овој месец ќе одам во Скопје

Вчерашното заседание на Консултативниот совет за национална безбедност што го свика претседателот на Бугарија, Румен Радев, претставуваше навремена и корисна дискусија, оцени денеска бугарскиот премиер Кирил...