Бајден: Путин се обидува да „здивне“ со прекинот на огнот

Рускиот претседател Владимир Путин се обидува „да здивне“ со воспоставување на 36-часовен прекин на огнот, изјави денеска американскиот претседател Џо Бајден, одговарајќи на прашање за предлогот...

Заврши преговарачката рунда во Истанбул: Украина бара безбедносни гаранции и прекин на огнот

Советникот на украинскиот претседател, Михаило Подољак, наведе дека во разговорите меѓу Русија и Украина во Истанбул, кои завршиле, имало „интензивни консултации“ за неколку прашања. „Клучниот е...