Лирман во Тирана: Добивме позитивни сигнали од Бугарија, посветени сме на отворање на преговорите

Германската министерка за Европа, Ана Лирман, која по вчерашната посета на Скопје, денеска престојува во Тирана, на прес-конференција рече дека Германија е посветена на започнување преговори...

Вицепремиерот Битиќи: Продолжуваме со силна поддршка на домашната економија, во 2021 година исплатени се 48,5 милиони евра државна помош на компаниите

Во пресрет на новогодинешните празници и заокружување на календарската 2021 година, ќе ми дозволите на оваа прес конференција да направам една ретроспектива и да ги презентирам...

Обелоденети детали за акцијата во која кумувале полицајци и цариници

Согласно процедурата извршен е нарко-тест во соодветна медицинска установа, а кон осомничените полициски службеници ќе бидат поведени дисциплински постапки и ќе бидат суспендирани од работното место,...

(Видео)„Отворен Балкан“ е процес од кој нема враќање назад-добредојдени се сите земји од Западен Балкан

Со неколку меѓусебно потпишани договори и со заедничка прес конференција на која беше образложено досега направеното и беа споделени визиите за во иднина, како и со...

(ДИРЕКТНО) Прес конференција на Заев, Рама и Вучиќ од самитот на „Отворен Балкан“ во Тирана

За денеска во 13 часот е најавена прес конференцијата на македонскиот премиер Зоран Заев, на претседателот на Србија Александар Вучиќ и на домаќинот на самитот, албанскиот...

Асани: Го повикувам лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, партијата што ја распродаде „Славија“ на парче, да се пријави да ја купи и да ги преземе милионските долгови

Директорот Асани нагласи дека неговата прес-конференција има за цел да ги разобличи сите дезинформации, во име на вистината, и во име на она што е реалност...

Настраданите починале како последица на задушување, а едно лице не е ниту меѓу преживеаните, ниту меѓу починатите, изјави Сарафов

„Во нивните бели дробови се утврдени траги од дим, што значи дека биле живи во моментот на пожарот“, рече Сарафов. Завршени се обдукциите и сите покажуваат...