Полицијата постапува по пријава за напад, eвакуирани повеќе објекти во центарот на Скопје 

Апелираме граѓаните да останат смирени, а медиумите да ги пренесуваат официјалните и точни информации, наведуваат од МВР Полицијата постапува по пријава за напад, откако едно лице...

Левица поднесе кривична пријава против Талат Џафери за злоупотреба на службената положба и овластување

Правниот сектор на Политичката партија Левица до Основното јавно обвинителство – Скопје денеска поднесе кривична пријава против претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери,...

Граѓаните вакцинирани во странство да се пријават за втора доза во земјава до 6 јуни

Министерството за здравство ја информира јавноста дека од денеска заклучно со 6 јуни 2021 година во функција е веб страницата https://vakcinacija.mk/revaccination која е за регистрација само на оние...

Заев: Би било добро ако ВМРО-ДПМНЕ бара гласови кај Албанците, а ДУИ кај Македонците

Идејата на ДУИ за прв премиер Албанец е популистичка и партијата сама ќе се загуби во неа, истакна лидерот на СДСМ на денешната прес-конференција. За ВМРО-ДПМНЕ најави пријава за предвремен почеток на изборната кампања

Хелсиншки комитет: Здравствената криза не смее да се претвори во меѓуетничка

Хелсиншкиот комитет за човекови права денеска поднесе пријава против академик Катица Ќулавкова за нејзиниот твит „Цената на соживотот ја плаќаме со животот“ со која поттикнува нетрпеливост помеѓу етничките заедници

Емил Јакимовски приведен во полициска станица по пријава за семејно насилство

Полициски извори потврдуваат дека попладнево е приведен Емил Јакимовски, до неодамна вработен во Централнито регистар, по претходна пријава за семејно насилство. Тој пред неколку дена, исто...