НАТО ja одби Приштина

Портпаролот на Стејт департментот додаде дека САД се посветени „да му помогнат на Косово да го обезбеди местото што го заслужува покрај соседите во европските и...

Ахмети на средба со Курти во Приштина: Местото на целиот Западен Балкан е во големото европско семејство, во траен мир, безбедност и стабилност

Дел од точките на разговор на средбата беа и заедничкото гранично управување, заедничкиот туристички центар Попова Шапка – Брезовица како и дијалогот Косово-Србија. Претседателот на Демократската...

Сомнеж за поставена бомба: Евакуирана автобуската станица во Приштина

Директорот на меѓуградската автобуска станица во Приштина, Арианит Грезда информира дека објектот попладнево бил целосно евакуиран, поради сомневања за поставена експлозивна направа, објави „Газета експрес“. Како...

Приштина денеска без парно греење

Во моментов, како што се наведува, само клиниките и амбулантите на Универзитетскиот клинички центар на Косово се снабдуваат со греење од топлана во нивниот круг. Јавното...

Мечот меѓу Косово и Англија во втор план: Фала ви што ни помогнавте во војната

„Гордиот Албион“ славеше со 4:0 во последниот меч во квалификациите за ЕП 2020, но присуството на престижните гости на стадионот „Фадил Вокри“ во Приштина беше искористено за истакнување на многубројни пораки кон јавноста на Островот