Португалската влада му одобри на Абрамович да го продаде ФК Челзи, парите ќе одат во хуманитарни цели

Португалската влада ја одобри продажбата на лондонскиот фудбалски клуб Челзи, кој е во сопственост на Роман Абрамович, руски бизнисмен и приврзаник на Кремљ. Абрамович е под...

„Блумберг“: Маск продаде 10 отсто од своите акции во „Тесла“ за повеќе од 1,1 милијарда долари

Основачот на „Тесла“, Илон Маск, продаде акции во вредност над 1,1 милијарда долари, јави „Си-Ен-Би-Си“, повикувајќи се на финансиски документи. Тој продал повеќе од 930.000 акции,...

Раководството прифати понуда: Аеродромот во Сиднеј се продава за 17,5 милијарди долари

Раководството на аеродромот во Сиднеј денеска соопшти дека е согласно на понуда од 17,5 милијарди долари на австралиски инвестициски конзорциум за преземање на менаџирањето што доаѓа...

Се откажа од пактот за укинување на загадувачките фосилни горива: Австралија ќе продолжи да продава јаглен и во наредните децении

Австралија денеска соопшти дека ќе продолжи да продава јаглен „во децениите што доаѓаат“, откако се откажа од пактот за постепено укинување на загадувачките фосилни горива за...

Богатење на туѓа несреќа во САД: Милилитар крв од излекуван од ковид-19 и до 40.000 долари

Како што пишува „Њујорк тајмс“, некои компании моментно остваруваат вртоглави профити од продажба на минимални количини на крв со антитела. На тоа укажуваат документи, мејлови и ценовници до кои дојде американскиот весник, а вредноста, како што се наведува, се одредува според присуството на антитела во примерок на крв од луѓе кои успешно ја прележале болеста

„Алкалоид“ со раст на продажбите за 13 отсто, на добивката за 18 отсто и со над милијарда денари инвестиции

Фармацевтскиот гигант „Алкалоид“ бележи раст на консолидираните продажби од 13 отсто, раст на консолидираната нето добивка од 18%, на инвестициите во износ од над 1 милијарда денари и 218 нови вработувања. Ова се податоци што се нотирани во соопштението на компанијата за периодот јануари-декември во 2019 година