Полска го активираше членот 4 од повелбата на НАТО, Зеленски смета дека ова е руски ракетен напад

Укаринскиот претседател, Володимир Зеленски посочи на Русија дека е виновна за синоќешниот пад на проектили во Полска, и рече дека ова е руски ракетен напад врз...

Ковачевски изрази сочувство до Моравецки: Со сојузниците ќе ги утврдиме фактите за трагичниот настан

По синоќешниот пад на два проектила во Пжеводов – полско село во близина на границата со Украина, каде што загинаа две лица, премиерот Димитар Ковачевски изрази...

Проектили врз членка на НАТО: Премиерот на Полска свика итен безбедносен состанок

Неколку полски медиуми јавија дека во попладневните часови се случила експлозијапо пад на проектил полско-украинската граница ,а според првичните информации загинале две лица. Полските портали пишуваат...

Американскиот одбранбен систем пресретна неколку ракети испукани кон аеродромот во Кабул

Неколку ракети беа испукани рано утрово кон меѓународниот аеродром во Кабул, но беа пресретнати од американски противракетен систем, изјави неименуван американски претставник за западни медиуми. Според...