Новата стратегија на ЕУ за односите со Русија предвидува интензивирање на политиките на проширувањето 

БОРЈАН ЈОВАНОВСКИ Советот на министрите за надворешни работи на ЕУ вчера ја започна дебатата околу иднината на односите со Русија. Дебатата , според дипломатски извори се...

Заедничка изјава од „Отворен Балкан“ на Вучиќ, Димитров и Рама: Иднината на проширување – поглед од регионот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, премиерот на Албанија, Еди Рама и вицепремиерот на Северна Македонија задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска потпишаа заедничка изјава „Иднината...

Борел: Кандидатите за членство во ЕУ ​​да работат на реформи во клучните области

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел изјави дека потенцијалните кандидати за членство во ЕУ треба да работат на реформи во клучните области за побрза интеграција. По...

Бајден со порака до Фон дер Лајен: Проширувањето на ЕУ мора да продолжи, во процесот да биде опфатена и С. Македонија

Американскиот претседател Џозеф Бајден, во вчерашниот телефонски разговор со шефицата на Европската Комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, уште еднаш ја нагласи потребата од продолжување на...

Радев: Бугарија нема да дозволи кршење на правата на граѓаните со бугарска самосвест во Северна Македонија

Бугарија е најсилниот поддржувач на проширувањето на ЕУ, но не може да дозволи кршење на правата на граѓаните на Република Северна Македонија со бугарска самосвест. Ова...

Чернева: Проширувањето на ЕУ е стратешки интерес на Бугарија, новата влада се надевам ќе сфати

Во позадина на интензивирање на билатералните односи, новиот парламент може да ја ревидира својата рамковна позиција и да даде зелено светло за старт на преговори Кој...

Анализа на ИФИМЕС од Љубљана: Западен Балкан 2020 – Обид за реприза на историјата

Комплексноста на ситуацијата во Западен Балкан го илустрира однесувањето и односот на Европската Унија (ЕУ) кон регионот. Официјално, постои постојана „поддршка“ и „загриженост“ на лидерите на ЕУ кон Западен Балкан, додека всушност ЕУ го оддалечува регионот од членство во ЕУ. Да биде парадоксот уште поголем, додека лидерите на ЕУ честопати изразуваат поддршка за Западен Балкан и нејзиниот евроатлантски пат, изразувајќи загриженост за влијанието на одредени земји во регионот, пред се Русија, Кина и Турција, со својата политика за (не)проширување, ЕУ всушност го турка Западен Балкан во „прегратка“ на Русија, а во исто време ги обвинува истите земји за блиски врски и соработка со Москва, Пекинг или Анкара, се потенцира во анализата на Меѓународниот Институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС) од Љубљана