Пролетта го разбуди незадоволството – април ќе биде месец на штрајкови

Генерален штрајк или радикални протести најавуваат Синдикалните организации по неуспешните преговори со Владата за усогласување на платите во јавниот сектор. Од Конфедерацијата на слободни синдикати, велат...

(ВИДЕО) Брисел: Жестоки напади врз полицијата од демонстрантите против епидемиолошките мерки

На улиците на Брисел, денеска се одржаа нови протести против епидемиполошките мерки поврзани со пандемијата. Според организаторите, на протестите учествувале 100 000 луѓе. Во еден момент...

„Отворен Балкан“ во Тирана: Рама, Заев и Вучиќ на потпишување договори, Бериша повика на протест

Тирана денеска и утре ќе биде домаќин на нова средба на иницијативата „Отворен Балкан“ на која, според најавите, ќе учествуваат албанскиот премиер Еди Рама, македонскиот премиер...

Трета недела протести во Австрија: Продолжениот локдаун до 11 декември „извади“ 40.000 демонстранти на улица

Десетици илјади Австријци излегоа на улица да изразат незадоволство од  воведувањето на задолжителна вакцинација и други епидемиолошки мерки. Протестите во земјата влегоа во трета недела од...

Протести ширум светот против Амазон

Групата блокираше магацини и во Германија и во Холандија. Климатските активисти и синдикатите на „Црн петок“ протестираа низ Европа и светот пред магацините  на Амазон, компанија...