Прогноза на ОЕЦД: Светската економија оваа година ќе закрепне од пандемиската криза

Светската економија оваа година ќе закрепне од пандемиската криза, предвиде денеска Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД), но оттаму воедно предупредуваат дека оптимистичката перспектива може...

Можно е да имал ментални нарушувања: Човекот кој уби пет лица со лак и стрела во Норвешка предаден на здравствените служби

Данскиот државјанин, кој вчера беше уапсен како осомничен за нападот со лак и стрела во супермаркет во норвешкиот град Конгсберг при што уби пет лица, а...