Денеска се очекува европска потерница по Пучдемон

Шпанскиот Врховен суд денеска најверојатно ќе објави европска потреница за апсење на разрешениот претседател на регионалната Влада на Каталонија, Карлес Пуџдемон, соопштија неименувани судски извори за...