Путин: Западниот притисок го забрзува процесот на обединување на Русија и Белорусија

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека политичкиот притисок и санкциите на Западот ги туркаат Русија и Белорусија да го забрзаат процесот на обединување. „Невидените политички...

Србите ги сметаат Црногорците и Македонците за најблиски

Српскиот претседател, Александар Вучиќ е за само еден отсто попопуларен од рускиот претседател, Владимир Путин во Србија, покажало истражувањето на „Демостат“. Најпопуларен српски политичар, по Вучиќ...

Путин по четири месеци ќе излезе од Русија и ќе ги посети Таџикистан и Туркменистан

Рускиот претседател Владимир Путин следната недела ќе посети две поранешни советски држави во Централна Азија, објави руската државна телевизија. Путин првпат по инвазијата врз Украина ќе...

Лондон ќе биде првиот што ќе биде бомбардиран доколку дојде до светска војна, вели сојузник на Путин

Блискиот сојузник на Владимир Путин, Андреј Гуруљов, предупреди дека Лондон ќе биде првиот град што ќе биде бомбардиран во случај на нова светска војна. Гуруљов говорејќи...

Деновите на Путин се одброени, поранешен британски шпион му предвидува уште најмногу шест месеци власт

Поранешниот разузнавач Кристофер Стил, кој работел за британската тајна служба МИ6, вели дека „не гледа“ како рускиот претседател Владимир Путин може да остане на власт во...