МВР го демантира ВМРО-ДПМНЕ дека му е издаден македонски пасош на Радое Звицер кој се поврзува со планирање на атентат врз Вучиќ

Министерството за внатрешни работи (МВР) најостро ги демантира дезинформациите пласирани од ВМРО-ДПМНЕ дека на извесен Радое Звицер, му бил издаден македонски пасош. Потсетуваме, велат од МВР,...

Македонец, Србин и Црногорец уапсени во Украина по обид за убиство

Украинската полиција ги уапсила додека се обиделе да побегнат во Молдавија, откако вчеравечер во близина на елитен станбен комплекс во Киев со пет куршуми се обиделе да го убијат Радое Звицер, наводен водач на т.н. кавачки криминален клан што важи за една од најмоќните криминални групи во овој дел на Европа. Тој синоќа бил итно опериран во украинскиот главен град и според тамошните медиуми се наоѓа во животна опасност